Dünya merkeziyetsiz geleceğe hazırlanıyor

Merkeziyetsizlik son devirde global çapta en çok konuşulan kavramlardan birine dönüşürken, Web3 ve metaverse üzere teknolojiler de şirketlerin ilgi odağı oldu. Yeni bir rapor, şirketlerin %58’inin önümüzdeki iki yıl içinde metaverse’e, %62’sinin ise Web3’e yatırım yapacağını gösterdi. Merkeziyetsiz gelecek süratle yaklaşırken, geçişi hızlandırmak isteyen global kuruluş Unidef faaliyete başladı.

Blokzinciri ekosisteminde yaşanan tüm gelişmelere karşın internetin geleceğini tanımlayan Web3 ve birbiriyle bağlı sanal cihanlar olarak açıklanabilen metaverse kavramları 2023 teknoloji trendleri ortasındaki yerini aldı. Global danışmanlık şirketi KPMG tarafından eylül ayında yayımlanan Global Teknoloji Raporu 2022’de önümüzdeki 2 yıl içinde işletmelerin Web3 ve metaverse üzere yükselen teknolojileri benimseyeceği görüldü. Öte yandan araştırma iştirakçilerinin %58’i önümüzdeki iki yıl içinde metaverse’e, %62’si ise Web3’e yatırım yapacaklarını söyledi. İki kavramın da ortak paydası olarak konumlanan merkeziyetsizliğin dünyanın gelecekte daha çok konuşacağı bir bahis olduğuna inanan global kuruluş Unidef, merkeziyetsiz geleceğe geçişi hızlandırmak için faaliyetlerine resmen başladı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Unidef Global CEO’su Azim Ghader, “Merkeziyetsizlik kavramı bugüne dek finans ve toplumsal etkileşim bağlamında değerlendirilse de hayatın tamamını şekillendirecek yeni bir çağ manasına geliyor. Gelecek, merkezi olmayan teknolojilere bağlı olacak. Bu nedenle yeni yaklaşımları, yeni iştirakleri ve geleceği inşa edecek üreticileri ortaya çıkarıp onları teşvik etmemiz gerekiyor. Unidef, bu vizyonla kurulmuş kâr maksadı gütmeyen global bir ağ” dedi.

Etkili ve sürdürülebilir değişimi teşvik edecek

Dünya çapında farklı toplulukların iştirakiyle güçlenen global bir kuruluş olan Unidef, merkeziyetsiz geleceğe geçiş kapsamında projeleri, fikirleri ve teknolojileri desteklemeyi vazife ediniyor. Web3, NFT, metaverse ve kripto para ekosistemlerinde merkeziyetsiz teknolojiler oluşturulmasına yardımcı olmak için faaliyet göstermeye başladıklarını vurgulayan Azim Ghader, “Web3’ten kelam ettiğimiz noktada inovasyon; fikir, ekipman, bilgi, finansman, teknoloji ve insanların etkileşimiyle mümkün olacak. Bu noktada Unidef, geleceği inşa etmek isteyenlere tesir odaklı değişim yaklaşımıyla takviye olmayı hedefliyor. Verimli ve sürdürülebilir olmayan eski teknolojilerin kullanımından vazgeçmeli, daha çok iştirake ve denetimin dağılmasına imkan tanıyan daha kapsayıcı ve âlâ çalışma modellerine odaklanmalıyız. Dünya yeni bir geleceğe hazırlanırken, bu geleceği hızlandırmak ve kolaylaştırmak için global işbirliğine gereksinim duyuluyor” sözlerini kullandı.

“İnovasyonu teşvik etmek global ekonomik büyümenin itici gücü”

İnovasyonu teşvik etmenin global ekonomik büyümeye ulaşmada kilit bir itici güç olacağını vurgulayan Unidef Global CEO’su Azim Ghader, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Web3 ve metaverse kavramlarının tesiri büyüdükçe, beşerler online ortamda bugün olduğundan daha fazla vakit geçirecek. Bunun için bugünden harekete geçerek global işbirliğini artırmalı, topluluk olarak hareket etmeli, bu ölçekte bir değişime daima birlikte hazırlanmalıyız. Unidef olarak markalar ve aksiyonlar aracılığıyla yapacağız. Ademi merkeziyetçi yarınları inşa etmek isteyen bireyler, projeler ve toplulukları hibe, stratejik yatırım, uzman rehberliği ve en çok muhtaçlık duyulan organizasyonel dayanak üzere yollarla güçlendireceğiz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir