Yerli eğitici kutu oyunu üreticisi, kitle fonlamasıyla dünyanın kültürel miraslarını oyunlaştıracak

Ezbere dayalı öğrenme metotları geride kalırken, öğrencilerin üçte ikisi oyunlaştırarak öğrenmenin klâsik kurs yahut kurumlara nazaran motive edici ve yararlı olduğunu söylüyor. 5 yaşından büyük çocuklar için eğitici kutu oyunları üreten Arkerobox, ocak ayının birinci haftası Kickstarter’da kitle fonlama cinsine başlayarak alacağı dayanakla dünyanın dört bir yanından 6 yeni kültürel mirası çocuklara ulaştırmayı hedefliyor.

Ezbere dayalı klâsik öğrenme metotları geride kalırken, yerini deneyimleyerek ve oynayarak öğrenme araçları alıyor. Finance Online’ın yayımladığı bilgilere nazaran öğrencilerin üçte ikisi (%67) oyunlaştırarak öğrenmenin motive edici ve yararlı olduğunu söylüyor. Oyunlaştırarak öğrenme çocukların daha kolay öğrenmesini sağlamanın yanı sıra, onlara hem işbirliği yapmanın pahasını aşılıyor, hem de organize etme ve karar verme yetilerini güçlendiriyor.

5 yaşından büyük çocuklar için eğitici kutu oyunları üreten Arkerobox ise eğitime yeni bir bakış açısı getiriyor. Eğitici arkeolojik hafriyat kitleriyle çocuklara hem kültürel miras şuuru kazandırıyor hem de entelektüel birikimlerini deneyimleyerek oluşturmalarını sağlıyor. Bu alanda milletlerarası çapta birçok mükafata layık görülen yerli teşebbüs, aldığı yatırımların akabinde yeni bir kampanya oluşturdu. Yaratıcı fikirlerin desteklendiği kitle fonlama platformu Kickstarter’a çıkmaya hazırlanan Arkerobox, buradan alacağı dayanakla dünyanın dört bir yanından 6 farklı kültürel yapıtı daha koleksiyonuna katacak.

Yılbaşından sonra 3. fonlama tipine çıkacak

Eğitici kutu oyunlarını deneyimleyen çocukların, erken yaşta kültürel miraslara ait farkındalık kazandığını ve keşfettikleri yapıtları yerinde görmek istediklerini belirten Arkerobox Kurucu Ortağı ve CEO’su İlker Vardarlı, “Eğitici kutu oyunları haritalandırma, araştırma ve yazma-okuma üzere maharetleri geliştirerek çocukların tahsil süreçlerine katkıda bulunuyor. Hasebiyle bu oyunların çocuklar için bilgi dolu, öğretici ve geliştirici niteliklere sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu misyonla ürettiğimiz arkeolojik hafriyat kitleriyle hem çocuklara çevresel faktörlerin de tesiriyle vakitle tahrip olan kültürel eserlerimize karşı farkındalık kazandırıyor, hem de tüm çocukların entelektüel birikimini deneyimleyerek oluşturmasını sağlıyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarında daha fazla çocuğa ulaşmak için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Geçtiğimiz vakit diliminde bin 200 yatırımcı ile çıktığımız ikinci kitle fonlama çeşidini 4 milyon TL toplayarak muvaffakiyetle tamamladık. Sırada Kickstarter platformunda 2023’ün ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilecek kitle fonlama çeşidi var. Buradan alacağımız takviyeyle koleksiyonumuza 6 kültürel mirası daha ekleyeceğiz” dedi.

Dünyanın kültürel miraslarını oyunlaştırıyor

İlker Vardarlı, yeni oyunlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Göbeklitepe, Nemrut, Kral Şuppiluliuma ve Orhun Yazıtları üzere dünyanın farklı taşınmaz kültür varlıklarının yer aldığı 12 yapıttan oluşan koleksiyonumuza, Kickstarter’dan alacağımız takviyeyle dünyanın 7 mükemmeli ortasında bulunan Meksika’dan Maya kenti Chichen Itza, Peru’dan İnka antik kenti Machu Picchu ve Ürdün’den Petra Antik Kenti’ni ekleyeceğiz. Ayrıyeten Amerika’dan Rushmore Dağı Anıtı, Çin’den Terracotta Ordusu ve Şili’den Moai Heykellerini de oyunlaştıracağız. Bu sayede globaldeki faaliyetlerimizi hızlandırıp toplumsal etkimizi artıracağız. Dünyanın sahip olduğu kültürel mirasın tahribini azaltmak, daha fazla çocuğa ulaşıp gelecek kuşaklara kültürel miras şuurunu uygulamalı bir biçimde kazandırmak için küresel iş ağımızı genişletecek, portföyümüzü çeşitlendireceğiz.”

Cirolarının %30’unu ihracattan elde ettiler

Bugüne kadar 30 binden fazla çocuğa dokunduklarının altını çizen Arkerobox Kurucu Ortağı ve CEO’su İlker Vardarlı, “2020-21 devrinde toplam 15 bin oyun satışı gerçekleştirirken, tıpkı sayıya 2022’nin birinci yarısında ulaştık. Bu yılı, %30’u milletlerarası satışlardan olmak üzere 2,5 milyon TL ciroyla kapatmayı bekliyoruz. 2023’e de süratli bir giriş yapmayı hedefliyoruz. Kickstarter kampanyasının yanı sıra ocak ayında yurt dışındaki markaların bir ortaya geldiği inovatif teknoloji aktifliği olan CES23’e ve şubat ayında da dünyanın en büyük oyuncak fuarı olan Spielwarenmesse 2023’e katılarak globaldeki işbirliklerimizi artıracağız” tabirlerini kullandı.

SKA’lardan eğitim modeli geliştirdi

Kazı kitlerinin çocukların kültürel mirasa olan ilgisi artırdığını kaydeden İlker Vardarlı, eğitici kutu oyunlarının taşınabilir uygulama aracılığıyla da destekleyeceklerine dikkat çekerek, “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerinden kimilerini harmanlayarak yeni bir eğitim modeli geliştirdik ve çağımıza uygun alternatif, uygulamalı bir tahsil hali ortaya koyduk. Bunun yanı sıra farklı ülkelerdeki çocukların deneyerek öğrenme metoduyla kitlerimizle kazdıkça kültürel mirasımızı tanımalarını sağladık. Eğitim modelimizle Türkiye’de Social Impact Award 2020 mükafatını kazanarak ülkemizi yurt dışında da temsil etme talihi yakaladık. 2021’de Londra’daki bağımsız oyuncak müsabakasında gümüş madalya kazandık” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir