Dünyanın en büyük şirketlerinin 4’te üçü DNS güvenliği konusunda yetersiz

Dijital dönüşüm trendi, işletmeler için siber güvenlik risklerindeki artışı da beraberinde getirdi. İnternet ağlarının temeli sayılan DNS katmanındaki tehditleri ele alan bir raporda DNS tabanlı tüm hücum tiplerinin arttığı görüldü. Ayrıyeten 10 işletmeden yaklaşık 9’unun 2022’de bir yahut daha fazla siber taarruza maruz kaldığı ortaya kondu.

Dijital dönüşümün her bölüm ve ölçekte yaygınlaşması, teknolojinin iş süreçlerine daha temelden dahil olması, siber güvenliğin iş sürekliliği açısından ehemmiyetini artırdı. Pazar araştırması şirketi IDC’nin 2022 Global DNS Tehdidi Raporu’nda işletmelerin %88’inin yıl boyunca bir ya da daha fazla siber taarruza maruz kaldığını gösterdi. Öte yandan tüm ağ altyapılarının temelinde yer alan DNS katmanına yönelik oltalama, ziyanlı yazılım, sıfır gün ve DNS tünelleme üzere hücum çeşitlerinin tamamı, bir evvelki yıla kıyasla arttı. Uzun yıllara dayanan birikimiyle Türkiye’deki siber güvenlik ekosisteminde DNS güvenliği denince akla gelen isimlerden biri olan Roksit CEO’su Hakan Uzun, bu alandaki son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Siber hücumların her geçen yıl karmaşıklaştığına dikkat çeken Hakan Uzun, “Dijital dönüşüm, işletmeler için siber güvenlik risklerindeki artışı da beraberinde getirdi. Zira teknolojinin iş süreçlerine katılması, işletmeleri tespit edilmesi giderek güçleşen siber ataklara karşı daha kırılgan hale getiriyor. Objelerin interneti aygıtlarından sanal makinelere, taşınabilir aygıtlardan bulut platformlara, her teknoloji eseri yeni riskler manasına geliyor. Şimdiki siber güvenlik yaklaşımlarının pek birden fazla DNS dışındaki katmanlara odaklanıyor. Halbuki kurumsal ağ ve uygulamaların temelinde yer alan, ziyanlı trafiğin birinci gözlemlenebildiği yer olan DNS, siber risklerin görünürlüğü konusunda kıymetli rol oynuyor” dedi.

Dünyanın en büyük şirketlerinin 4’te üçü DNS güvenliği konusunda yetersiz

Domain Güvenliği Raporu, Forbes Global 2000 listesinde yer alan dünyanın en büyük şirketlerinin dörtte üçünün DNS güvenliği konusunda yetersiz olduğunu ortaya koydu. Bilhassa resesyon mümkünlüğünün sık konuşulduğu şu devirde işletmelerin siber güvenlik bütçelerinde de kesintiye gittiğinin altını çizen Roksit CEO’su Hakan Uzun, “DNS güvenliğinin sağlanması, işletmeleri kurumsal ağlarındaki olağandışı trafikleri tespit edebilme gücü veriyor. Ağ trafiğinin görünürlüğünü sağlamak, farklı taarruz yüzey ve tekniklerini kullanan, klâsik güvenlik sistemlerinden gizlenmeyi başarabilen tehditleri de keşfetmeyi mümkün kılıyor” dedi.

“Engellenmemiş berbat hedefli yazılım trafiğini tespit ediyoruz”

Uzaktan çalışmanın artması, çalışanların ferdî internet kontaklarını kurumsal ağa erişmek için kullanması üzere durumların iç tehdit potansiyelini artırdığına dikkat çeken Hakan Uzun, kelamlarına şöyle devam etti: “Roksit olarak DNS protokolünün ve kanallarının korunmasına odaklanan tahlillerimizle riskleri kaynağında engelliyoruz. Bugün 10 bini aşkın şirkette 1 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Roksit tahlilleri, işletmelerin başka güvenlik yatırımlarıyla entegre çalışarak, siber güvenlik tahlillerinin fonksiyonelliğini de ölçebiliyor. Security Gap (güvenlik açığı) ismini verdiğimiz özelliğimiz, öbür güvenlik eserlerinin raporlayamayacağı makus hedefli aktiflikleri tespit edebiliyor. İşletmenin mevcut ve ülkü güvenlik durumu ortasındaki açıkları domain kademesinde yakalayarak basitçe engellenmesini sağlıyoruz. Bu sayede hem kurumsal ağların temel düzey katmanı korunuyor, hem de mevcut güvenlik yatırımlarının yetenekleri tespit edilebiliyor” sözlerini kullandı.

DNS güvenliği konusundaki farkındalık artıyor

Uygulamadaki yetersizliklere karşın şirketler ortasında DNS güvenliğine verilen ehemmiyetin arttığına dikkat çeken Roksit CEO’su Hakan Uzun, “IDC raporunda şirketlerin %75’inin DNS güvenliğini kritik gördüğü tabir ediliyor. Bir domain sınıflandırma projesi olarak yola çıkan Roksit olarak geliştirdiğimiz üç entegre eser, bugün 1 milyonu aşkın tekil kullanıcının internete inançlı bağlanmasını sağlıyor. 2022, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde genişlediğimiz bir yıl oldu. Roksit’in uçtan uca DNS görünürlüğü sağlayan, internetteki tüm domainleri yapay zeka dayanağıyla tarayarak sınıflandıran ve DNS tabanlı tehditleri kaynağında engellemeyi mümkün kılan tahlilleriyle 74’ten fazla ülkeye ulaştık. DNS güvenliğinin öncüsü olan tahlillerimizle 2022’de %300 büyürken, bu husustaki farkındalığın artışına da katkıda bulunduk. Yeni yılında partner ekosistemimizi daha da büyüterek ve Roksit tahlillerini vizyoner teknoloji şirketlerinin tahlil portföylerine ekleyerek daha çok işletmeye bedel katmayı, DNS güvenliği alanında EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesi başta olmak üzere global bir ağ haline gelmeyi hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir