EFS Elektronik, 12 yılda 720 bin e-atığı geri dönüştürecek

Tüm global atıkların %20’sini oluşturan elektronik atıkların, 2022’de yaklaşık 348 milyon metrik tonu geri dönüştürülemedi. E-atıklar her geçen gün çevre-ye ve insan sıhhatine ziyan verirken, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Ba-kanlığı lisanslı yerli teşebbüs EFS Elektronik, 12 yılda 720 bin e-atığı geri dö-nüştürdü. Gerçekleştirdiği işbirlikleri aracılığıyla geri dönüşüme 50 milyon dolar katkıda bulunan yerli teşebbüs, e-atıkların ziyanlarını en aza indirirken, yaptığı mutabakatlarla da dönüştürdükleri eser sayısını yıllık 60 binden 100 bi-ne çıkarmayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmaya nazaran kullanım ömrü sona eren bilgisayar, televiz-yon, telefon, beyaz eşya üzere elektronik atıklar, tüm global atıkların %20’sini oluşturuyor. Bunun yanı sıra e-atıklar hem etrafa hem de insan sıhhatine ziyan veriyor. Lakin endüstrileşme, dijital-leşmenin yaygınlaşması ve nüfus artışı ise e-atıkların her geçen gün çoğalmasına yol açıyor ve geri dönüştürülmesini zorlaştırıyor. Açıklanan bilgiler, dünya genelinde e-atıkların 5’te birinin geri dönüştürüldüğünü ve sadece 2022’de bile yaklaşık 348 milyon metrik ton atığın yenilenemediğini ortaya koyuyor. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı lisanslı yerli teşebbüs EFS Elektronik ise çöpe atılan elektronik eserleri dönüştürerek e-atıkların ziyanlarını en aza indiriyor ve bu kap-samda yaptığı işbirlikleriyle de ülke iktisadına katkıda bulunuyor.

Kurşun, civa ve kadmiyum içeren elektronik aygıtların, geri dönüştürülmediği sürece hem insan sıhhatinde hem de tabiatta kalıcı hasarlara yol açtığını belirten EFS Elektronik İdare Heyeti Lideri Serkan Altınbaşak, mevzuyu şu sözlerle kıymetlendirdi: “Günlük hayatının kesimi haline gelen elektronik aygıtların kullanım ömrü dolduğunda çöpe atılması, su, toprak ve hava yoluyla canlıların hayat alanlarına karışmasına ve ziyan vermesine neden oluyor. Yüksek seviyede kirleti-ci husus içeren bu aygıtlar, iklim değişikliğini de tetikleyerek dünyayı bir çıkmaza sürüklüyor. Glo-bal çapta kriz boyutuna ulaşan bu probleme son vermek için, döngüsel iktisadın unsurlarından bes-lenmek gerekiyor. Ülkemizde elektronik atık geri dönüşümüne büyük yatırımlar yapan ve Sıfır Atık dokümanına sahip birinci ve tek şirket olarak sürdürülebilir bir hayat inşa etmek için e-atıkları geri dö-nüştürüyoruz. Bununla da hudutlu kalmıyor, çalışmalarımızla hem tüketicilere uygun fiyatlı eserleri birinci kalitede sunuyoruz, hem de yenilenmiş elektronik eser kesimine katkıda bulunuyoruz.”

12 yılda 720 bin eseri yenilediler

EFS Elektronik’in temellerini 1998’de beyaz eşya ve tüketici elektroniği dalında online satış yaparak attıklarını söyleyen Serkan Altınbaşak, “Serüvenimize 2010’dan bu yana tabiatın ve eko-lojik sistemin korunmasına katkıda bulunmak için yenilenmiş elektronik eşya teşebbüsümüzle devam ediyoruz. Bu kapsamda 2017’de de AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar) dokümanı aldık. Artık İstanbul’un birçok noktasında yer alan tesislerimizde yenilediğimiz ve onardığımız eserleri kullanı-cıların beğenisine sunuyoruz. İstanbul Çamlıca ve Taşdelen’de bulunan satış mağazalarımızda çalışan uzman takımlarımız, müşterimiz için en uygun eserleri belirleyerek muhtaçlıklarını gidermelerine yardım ediyor. Gerek üretim gerekse satış basamaklarında benimsediğimiz kusursuz müşteri dene-yimi ve sürdürülebilirlik unsurlarımızı satış dışı süreçlere de entegre ettik. Yaptığımız mutabakatlarla 12 yılda 720 bin adet eseri yeniledik ve geri dönüşüme 50 milyon dolar kıymetinde katkıda bulunduk” dedi.

İşbirlikleriyle faaliyet alanlarını büyütüyorlar

Elektronik eser yenileme ve satma operasyonlarında işbirliklerinin hem maddi hem de manevi ola-rak kıymetli bir rol oynadığına dikkat çeken Serkan Altınbaşak, “Beyaz eşya ve elektronik eser atık-ları sırf tüketiciler değil, markalar tarafından da oluşturuluyor. Öte yandan tüketiciler e-atıkların dönüştürülmesi konusunda hudutlu düzeyde yardım edebiliyor. Bu noktada iş dünyasına büyük bir sorumluluk düşüyor. EFS Elektronik olarak biz de daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya yaratabileceğimize inanıyor ve bu doğrultudaki çalışmalarımızı işbirlikleriyle destekliyoruz. Yerel-deki yenilenmiş elektronik eser pazarındaki başkan pozisyonumuzla Samsung, DeLonghi, Rowenta, Braun, Kenwood ve WMF üzere markalarla gerçekleştirdiğimiz işbirliklerine her yıl yenisini ekleyerek ülkemizdeki geri dönüşüm ve yenilenmiş elektronik eser dalına dair farkındalığı artıyoruz” ifade-lerini kullandı.

50 bine yakın geri dönüştürülmüş outlet eseri satışa sunacak

İşbirlikleriyle birlikte gelecek devirde yıllık dönüştürdükleri eser sayısını 60 binden 100 bine çı-karmayı hedeflediklerinin altını çizen EFS Elektronik İdare Şurası Lideri Serkan Altınbaşak, kelamlarını şu formda sonlandırdı: “Son olarak geçtiğimiz günlerde konut aletleri üreticisi Tefal Group SEB’i bünyemize kattık. Muahede kapsamında 50 bine yakın geri dönüştürülmüş outlet eseri büyük kampanyalar düzenleyerek müşterilerimize sunacağız. Bu işbirliğiyle hem son kullanıcıya fiyat avantajı sağladığımız, hem de doğayı daha fazla koruyabildiğimiz için memnunuz. Elektronik eşyala-rın çevresel tesirlerine en aza indirmek, daha sağlıklı bir dünya yaratmak için faaliyetlerimizi artıra-cağız ve globaldeki pazarlarda da başkan olarak konumlanacağız.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir