Bilgi hazırlama araçları pazarı 2030’da 20,3 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak

Veriden tam manasıyla yararlanmak ve aksiyona dönüştürülebilir içgörüler üretmek iş dünyasında muvaffakiyetin temel şartları ortasında yerini alsa da, global bir araştırmada data olgunluğunun kâfi düzeyde olmadığı tespit edildi. Araştırmaya nazaran şirketlerin sadece %3’ünün bilgilerden tam manasıyla yararlanabildiği görüldü.

Veri analitiği, büyük data ve iş zekâsı üzere kavramlar son periyotta iş dünyasında muvaffakiyet ve rekabet avantajının kıymetli şartlarına dönüştü. YouGov araştırma şirketi tarafından yürütülen bir çalışmada, işletmelerin tüketiciler, üretim süreçleri ve operasyonlardan elde ettiği dataları manalı ve aksiyona geçirilebilir çıktılara dönüştürmede yaşadığı yetersizliklerin, şirket başarısına olumsuz tesir ettiği görüldü. Öte yandan 5 önderden üçü bilginin stratejik açıdan kıymetli olduğunu düşünse de, çalışmaya katılan işletmelerin sırf %3’ünün tam manasıyla bilgi merkezli bir yaklaşım benimseyebildikleri görüldü. Bu kapsamda, datayı sunma etabında rapor sorgusu, rapor parametresi, arayüz tasarımı ve test üzere etapların verimlilik kayıplarına yol açtığını düşünen Ankara merkezli yazılım şirketi Kuadron Bilişim, bilgi hazırlama uygulaması olarak tasarladığı yeni eseri Reportql’i duyurdu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Kuadron Bilişim Genel Müdürü Gökhan Öziç, “Kurumsal kaynak planlama (ERP), müşteri bağlantıları idaresi (CRM), kalite idare sistemleri üzere iş yazılımlarında edindiğimiz 20 yıllık tecrübe, bize datanın işletme başarısı için ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Bilgi hazırlama uygulamamız Reportql, büyük data setlerini dört adımda basitçe manalı ve anlaşılabilir raporlara dönüştürebiliyor” dedi.

Veriden yararlanmamak satış büyümesini, inovasyonu ve sürdürülebilirliği engelliyor

Yürütülen araştırmada data olgunluğuna erişilememesinin satışları %30, inovasyonu %28, müşteri tecrübesini güzelleştirmeyi %24, sürdürülebilirliği %21, verimliliği ise %21 oranında sonlandırdığı görülüyor. Data hazırlama araçları pazarının her yıl %18 bileşik büyümeyle 2030’a kadar 20,31 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını belirten Gökhan Öziç, “Verimliliği düşüren süreçler, sırf çalışanları değil, datanın hazırlanması sırasında bilgi süreç uzmanları ile yazılım geliştiricileri de etkiliyor. Reportql, sahip olunan datayı temel SQL bilgisi ve düşük kod (low code) yaklaşımıyla dakikalar içinde işe fayda biçimde sunmaya yarıyor. Postgre, Oracle, Mysql, SQL Server üzere tanınan tüm veritabanlarını destekleyen Reportql, canlı (Ad Hoc) bilginin tablo, pivot yahut grafik rapor formatında, e-posta yahut ikaz bildirimleri yahut Telegram, Teams ve Slack üzere chat uygulamaları üzerinden bot oluşturarak basitçe servis edilmesine imkân sağlıyor. Bilgi sunumunu, SQL ile data setini oluşturma, parametreleri belirleme, bilgi kaynağını seçme ve yayımlama üzere dört kolay adımda tamamlamayı mümkün kılan Reportql, en az sistem ihtiyacı sayesinde sunucu üzerinde birkaç dakika içinde kullanıma hazır hale getirilebiliyor. İki faktörlü kimlik doğrulama özelliğiyle güvenliği üst düzeye çıkaran Reportql, manalı bilgiyi masaüstü, taşınabilir yahut tablet aygıtlardan erişilebilir kılıyor. Ayrıyeten white label iş modeline uygun olan eserimiz, sahip olduğu pazaryeri altyapısı sayesinde yazılım üreticilerinin kendi uygulamaları için oluşturdukları raporları platform üzerinden satışa çıkarabilmelerine de imkân sağlıyor” diye konuştu.

İş yazılımlarında 20 yılı aşkın tecrübe

Kurumsal yazılımların yanı sıra taşınabilir uygulama geliştirme, özel yazılım geliştirme ve IT danışmanlığı mevzularında da 20 yılın üzerinde bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduklarını vurgulayan Kuadron Bilişim Genel Müdürü Gökhan Öziç, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “Faaliyetlerine Ankara OSTİM Teknopark çatısı altında devam eden şirketimiz, bugün Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye Sutopu Federasyonu, Kütahya Çinigaz Dağıtım ve TİGEM üzere kıymetli kamu kuruluşlarına ve özel şirketlere hizmet veriyor. 2022, Kuadron Bilişim olarak ciro bazında büyümeyi sürdürdüğümüz bir yıl oldu. Yeni yılda müşteri portföyümüzü genişletip, nitelikli uzman takımımızla yeni proje ve eserler geliştirmeyi sürdüreceğiz. Yeni yıla online veri servis tahlilimiz Reportql’in kullanıcı sayısını artırmak ve büyük ölçekli projelere imza atmak isteyen yazılım mühendislerini istihdam etme maksatlarıyla giriyoruz. Müşteri muhtaçlıklarını merkeze alarak, bütünsel bir yaklaşımla geliştirdiğimiz kullanıcı dostu ve işletmeye özel tahlillerle iş ortaklarımıza paha katmaya devam edeceğimiz 2023’ün, yeni muvaffakiyet kıssaları yazacağımız bir yıl olacağına inanıyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir