Türkiye’nin birinci dijital ansiklopedisini 190 ülkeden 5 milyondan ziyaretçi inceledi

Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte bilgiye erişim kolaylaşırken, tüm dünya gerçek bilgiye erişimi tartışıyor. Pandemi devriyle birlikte dijitalleşmenin ehemmiyeti artarken, yanlışsız bilgiye süratli erişim giderek değerli bir hal almaya başladı. Bu noktada bir dijital ansiklopedi olarak öne çıkan Turkpidya 2023 yılına yeni maksatlarla girmeye hazırlanıyor.

Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte bilişim teknolojilerinin itici bir güç haline gelmesi, süratle değişen ve gelişen dijital dünyada gerçek bilgiye erişimin değerini ortaya koyuyor. Bilhassa pandemiyle birlikte uzaktan eğitim, meskenden çalışma üzere kavramların hayatımıza girmesi, dünyayla irtibat kurmayı mecburilik haline getirdi. Eskişehir’de yaşayan Mısırlı öğrenci Abdullah Habib de cetlerinin yaşadığı Türkiye’ye duyduğu sevgiden yola çıkarak kurduğu Türkiye’nin birinci dijital ansiklopedisi Turkpidya aracılığıyla Türkiye’nin sesini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor.

Abdullah Habib, Turkpidya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde daha büyüyeceğini ve Türkiye’nin dijital varlığında büyüme elde etmek için yenilikçi fikirler üretmeye devam edeceğini belirtti. Kolay ve anlaşılır bir lisanın kullanıldığı makalelerin yer aldığı Turkpidya’da, Türkiye hakkındaki bahislerin çok ayrıntılı ve kapsamlı bir formda ele alındığını söz eden Abdullah Habib, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Turkpidya’nın 2023 yılı maksatları büyük

“Turkpidya 190’dan fazla ülkede 5 milyondan fazla ziyaretçiye ulaştı. 2023 yılı prestijiyle yeni gayelerimizi hayata geçirerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde ülkenin sesini daha geniş kitlelere ulaştıracağız. Yeni yılla birlikte çeşitli iştirakler ve işbirliklerine imza atarak Türkiye’nin dijital varlığında büyüme elde etmeyi hedefliyoruz. Dijitalleşme, Türkiye’nin imajının artırılması üzere mevzular başta olmak üzere Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı’ndaki maksatlara ulaşmak için Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile paydaşlıklar kurarak turistlere, yabancı yatırımcılara, Türkiye’de ikamet edenlere, kısaca herkese yardımcı olacak farklı araç ve özellikler eklemeyi planlıyoruz. Türk Hava Yolları ve Pegasus üzere şirketlerle işbirlikleri kurarak bilhassa Kazakistan ve Azerbaycan’a açılmayı ve devamında başka Türk devletlerine de bu büyük ansiklopedide yer vermeyi amaçlıyoruz. Bundan bu türlü öbür Türk devletleri de Turkpidya bünyesinde kendine yer bulacak. Bilhassa de ekonomik güç, nüfus ve yüzölçümü bakımından büyük olan Kazakistan ve Azerbaycan, yeni yılda üstüne eğileceğimiz iki ülke olacak. 21 lisanda yeni araçlar geliştirerek ve bu araçlara fiyatsız erişim imkanı sağlayarak tüm dünyayı Türk tarihi ve kültürü hakkında bilgilendirmek istiyoruz.”

Ziyaretçi sayısı bir yılda yüzde 106 artış gösterdi

Turkpidya’da 21 lisanda nöbetçi eczane, canlı besin fiyatları, canlı maç sonuçları ve daha fazlasını içeren yeni araçlar hizmete gireceğini belirten Abdullah Habib, “Çünkü 2023 bizim için çok özel bir yılı temsil ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümünde biz de Türkiye’nin sesini tüm dünyaya ulaştırarak ismini her platformda olumlu bir biçimde duyurmak istiyoruz” dedi. Turkpidya’nın ziyaretçi sayısı bakımından bir yılda yüzde 106 artış gösterdiğini belirten Turkpidya Kurucusu Abdullah Habib, kelamlarını şu formda tamamladı:

“Büyük bilgilerin her geçen saniye çoğalması ile ortaya çıkan dijital kaynaklardan çok bu platformların faal biçimde kullanılmaları ve geliştirilmeleri de dijitalleşmenin bir kesimi. Dijitalleşme de yeni fikirler geliştirmeye ve bu fikirleri daha geniş kitlelere ulaştırmayı ve daha güzel eser ve hizmetler sunma imkanı sağlıyor. Biz de Turkpidya’da her gün Türk tarihi, kültürü, iktisadı ve turizmi hakkında bilgiler sunuyoruz. Beşerler Turkpidya’da her gün ortalama 100 bin söz okuyor. Bu da sesimizi tüm dünyaya duyurduğumuzun bir göstergesi. Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte bilgiye erişim kolaylaştı fakat şu anki gereksinim bilgiye ulaşmaktan çok yanlışsız bilgiye ulaşmak. Bu da kâfi değil, yanlışsız bilgiye süratli bir formda ulaşmak. Turkpidya da dünyanın her yerinden Türkiye ile ilgili yanlışsız bilgilere anında erişim imkanı sunuyor.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir