Türkiye 2022 görüntü oyun istatistikleri açıklandı!

Yetişkin nüfusunun yaklaşık %80’inin taşınabilir oyun oynadığı ve 650’yi aşkın oyun stüdyosuna konut sahipliği yaptığı bilinen Türkiye’de görüntü oyuncuların tercihlerine ait 2022 istatistikleri açıklandı. Rapora nazaran Türkiye’nin 2022’de en çok oynadığı oyun, CS:GO oldu.

Türkiye’de son yılların en çok ivme kazanan dallarından biri de görüntü oyun bölümü oldu. Platformların yaygınlaşması ve oyun ekipmanlarının erişilebilir hale gelmesiyle görüntü oyuncu sayısında da dikkate kıymet artışlar yaşandı. Her yıl aldıkları yatırımlar ve imza attıkları başarılarla teşebbüs ekosistemine damga vuran oyun stüdyosu sayısının 650’yi aştığı bilinirken, 2021 dataları, ülkemizdeki yetişkinlerin %78’inin en azından taşınabilir oyun oynadığını gösterdi. Oyun fiyatlarını karşılaştıran ve bir oyun kültürü platformu olan Encuzuoyun.com, 2022’de Türkiye’deki görüntü oyuncuların tercihlerine ışık tutan raporunu yayımladı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Encuzuoyun.com Kurucusu Oytun Şengül: “Steam platformunun bilgilerinden elde ettiğimiz bilgilere nazaran Türkiye’deki oyuncu ekosistemi 2022’de yüklü olarak çok oyunculu online (MMO) oyunlara ve fiyatsız seçeneklere yöneldi. Yılın en çok oynanan oyunları sırasıyla CS:GO, DOTA 2 ve Lost Ark oldu” dedi.

En çok aratılan oyun: GTA V

Oyun satışı yapmayan, satış maksatlı data paylaşmayan, sadece farklı üretici ve oyun stüdyolarının yayımladığı oyunların, resmi platformlardaki fiyatlarını karşılaştıran bir internet sitesi olarak faaliyet gösteren Encuzuoyun.com’da oyuncular 2022 boyunca 720 bini aşkın arama yaptı. Bu aramalar içinde birinci sırada Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan GTA V geldi. Global ekonomik gelişmelerin görüntü oyun piyasasını da etkilediğini ve oyun fiyatlarının tüketiciye yansıdığını belirten Oytun Şengül, “Bir oyuncu topluluğuna dönüşen Enucuzoyun.com olarak ziyaretçi sayımızla Google ve Steam’den sonra arama hacimlerini değerlendirebilecek bir platform olarak konumlanıyoruz. Platformumuzda 30,5 bini aşkın aramaya bahis olan GTA V’i arama hacmi bakımından Elden Ring ve God of War isimli oyunlar takip ediyor. Oyun platformları dönemsel kampanyalarla görüntü oyunlara daha hesaplı fiyatlarla erişebilme imkanı tanıyor. Enucuzoyun.com olarak biz de bilhassa PC oyunları için Türkiye’deki resmî satıcıların yeni fiyatlarını, fiyat geçmişlerini, oyunların asgarî sistem ihtiyaçlarını, kullanıcı yorumlarını ve görüntü oyuncuların ilgisini çekebilecek detayları bir ortaya getiriyoruz. Eğlenme maliyetlerinin giderek arttığı bir devirde Enucuzoyun.com olarak kullanıcılarımızın tasarruf edebilmesine odaklanıyoruz” diye konuştu.

Bir oyun kültürü platformu olarak da öne çıkıyor

Yayımlanan raporda kullanıcıların hangi oyunları istek listesine eklediğine dair datalar de en çok aranan oyunlarla ahenk gösterdi. Kullanıcıların en çok Elden Ring, GTA V ve Red Dead Redemption 2 görüntü oyunlarını istek listesine eklediklerini lisana getiren Encuzuoyun.com Kurucusu Oytun Şengül, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Sunduğumuz platformun fonksiyonunu bir karşılaştırma sitesinin ötesine taşıyıp, oyun topluluğunun bir ortaya gelebileceği bir görüntü oyun kültürü platformu olarak konumlandırıyoruz. Paylaştığımız öykü ve koleksiyonlar da en az oyun fiyatları kadar ilgi çekiyor. Örneğin 2022’de Encuzuoyun.com kullanıcıları kıssa içeriklerini 370 bin 600 defa okudu. Oyuncular en çok Valorant karakterlerinin öykülerini, Five Nights at Freddy’s ve Outlast isimli görüntü oyunlarının senaryolarını merak etti. Ayrıyeten ziyaretçilerimiz, 1,8 milyonu aşkın ziyaretle koleksiyon içeriklerimize de ilgi gösterdi. Steam’de kart düşürmelik oyunlar, Lost Ark oyunundaki silahlar, Elden Ring silahlar ve yükseltmeleri başlıklı koleksiyonlarımız takipçilerimizin gözdesi oldu. Oyun oynamayı seven, sırf oyunseverler için nitelikli bir bilgi kaynağı oluşturmayı amaçlayan bir grup tarafından kurulan Encuzuoyun.com olarak Türkiye’deki görüntü oyun topluluğunun gereksinimlerinden hareketle, kullanıcılarımıza 20 TL altı oyunlar, 50 TL altı oyunlar üzere kategorilerimizle en hesaplı fiyatlara sahip oyun listelerini ve en detaylı oyun incelemelerini sunmaya 2023’te de devam edeceğiz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir