Samsung’dan akıllı ev sistemini dönüştürecek inovasyon: SmartThings Station

Teknoloji devi Samsung, CES 2023 kapsamında tamamen kullanıcı odaklı geliştirdiği yeni akıllı ev kumandası ve hızlı şarj cihazı SmartThings Station’ı tanıttı. SmartThings Station, akıllı ev ekosistemi ve cihazları yönetmeyi çok daha kolay hale getirirken, kullanıcılara takip hizmeti, kablosuz şarj cihazı gibi birçok özelliği aynı anda sunuyor.

Samsung’un yeni SmartThings Station cihazı, kolay kurulumuyla öne çıkarken, kullanıcılar cihazı çalıştırır çalıştırmaz, kurulum için SmartThings uygulaması yüklenmiş olan Galaxy akıllı telefonlarına yönlendirmeler iletiliyor. Böylece cihazlar arasında kolayca bağlantı kurulabiliyor. Kullanıcılar ayrıca akıllı telefonlarının kameralarıyla QR kod okutarak cihazları ekosisteme ekleyebiliyor.

Kullanıcıların günlük rutinlerine sezgisel olarak uyum sağlayabiliyor 

SmartThings Station akıllı ev kumandası, termostat, ışık, güç çıkışları gibi birden fazla cihazın akıllı ev sunucusuna bağlanarak, uyum içinde çalışabilmesini sağlıyor. SmartThings Station, SmartThings mobil uygulaması üzerinden daha önce yapılan ayarların tek yerden otomasyonunu sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, her cihazı tek tek kontrol etmek zorunda kalmıyor. 

SmartThings Station üzerinde yer alan ‘Akıllı Tuş’ ise tek dokunuşla daha önce SmartThings uygulaması üzerinden kurulan, önceden tanımlı rutinlerin aktive edilmesini sağlıyor. Örneğin yatma zamanı geldiğinde tek bir dokunuşla uyku rutinine geçmek mümkün oluyor. Uyku rutininde, kullanıcı tarafından önceden ayarlanmışsa, ışıklar otomatik olarak söndürülüyor, panjurlar indiriliyor ve sıcaklık ayarı düşürülüyor. Kullanıcılar, bir sinema gecesi düzenlemek istediğinde bunun için oluşturdukları rutinini anında aktive edebiliyor. Böylece komut verildiğinde, televizyon otomatik olarak açılıyor ve ışıklar kısılıyor. Kullanıcı evden çıkıldığındaysa, SmartThings Station güç çıkışlarını ve kullanılmayan cihazları kapatarak enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca varsa, mevcut güvenlik sistemini de otomatik olarak devreye sokuyor. Kullanıcılar dilediğinde bir ‘oyun rutini’ de belirleyebiliyor. Bu rutin başlatıldığında, televizyon, ışık ayarı ve cihazlar açılıyor, tüm cihazlarda ‘Rahatsız Etmeyin’ moduna geçilebiliyor. Kullanıcılar, Akıllı Tuşa kısa süreli, uzun süreli ya da art arda iki defa basarak, önceden ayarlayacakları üç farklı rutin seçeneğinden birini başlatabiliyor. Rutinler ayrıca, SmartThings uygulaması üzerinden kullanıcı evdeyken ya da ev dışındayken de aktive edilebiliyor. 

Evdeki cihazların yerini bulmak ve takibini yapmak artık çok kolay 

SmartThings Station, Samsung’un takip hizmeti SmartThings Find (SmartThings ile Kolay Cihaz Bulma) entegrasyonuna da sahip. Kullanıcılar, kaybettikleri cihazları SmartThings Station’ı kullanarak bulabiliyor. Akıllı Tuşa iki defa üst üste basıldığında, kullanıcının telefonu ses çıkarmaya başlıyor. 

Evdeki cihazların taranmasını sağlayan SmartThings Station, Samsung Galaxy kullanıcılarının telefon, tablet, akıllı saat, kulaklık gibi cihazlarını diledikleri gibi takip edebilmesini sağlıyor. SmartThings Station üzerinden Galaxy SmartTag veya SmartTag+ takılmış anahtar veya cüzdan gibi özel eşyaların da takibi mümkün oluyor. Cihazları rutin olarak tarayan SmartThings Station, evdeki ekosisteme bağlı olan cihazların veya SmartTag’lerin yerini kullanıcıya bildiriyor. Ayrıca bir cihazın ya da SmartTag’in evden uzaklaştığını veya eve döndüğünü tespit ederek kullanıcının telefonuna bildirim gönderebiliyor.

Akıllı eve mükemmel uyum sağlayan akıllı kablosuz şarj cihazı 

SmartThings Station, 15W gücünde kablosuz şarj olanağı sunan güçlü bir şarj istasyonuna da dönüşebiliyor. Cihaz, hızlı şarj özelliği ile akıllı ev sistemi için dahiyane bir çözüm sunuyor. Kullanıcılar, isterlerse şarj tamamlandığında bildirim almayı tercih edebiliyor. Böylece cihazlarında yarım kalan bir oyuna kaldıkları yerden devam edebiliyor veya şarj cihazını başka bir cihazı şarj etmek için kullanmaya başlayabiliyor. 

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve SmartThings Cihaz Platformu Merkezi Başkanı Jaeyeon Jung SmartThings Station ile ilgili “Akıllı bir ev sistemine geçmenin kullanıcılar için karmaşık ve maliyetli olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle Samsung olarak SmartThings Station’ı geliştirerek, akıllı evlerde kullanılabilecek basit, güvenilir ve kapsamlı bir akıllı ev kumandası ve şarj cihazı geliştirdik. Özellikle son dönemde çıkan Matter standardıyla beraber akıllı ev ekosistemine bağlanan cihazların sayısı her geçen gün artıyor. Bu heyecan verici teknolojinin evlerde yaygınlaşması için rol oynamak bizi gururlandırıyor.” dedi.

Hangi bölgelerde satışa sunuluyor? 

SmartThings Station, ABD ve Kore’de satışa sunulacak. Cihaz, siyah ve beyaz renk seçenekleriyle Şubat ayı başında ABD’de satışa sunulacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir