DNS güvenliğinde uzmanlaşan DNSSense, 2023 maksatlarını açıkladı

Siber güvenlik, gerek pandemi gerekse yaygınlaşan teknoloji sebebiyle global riskler listelerinin en ön sıralarında yer alıyor. Gerekli yatırımlar yapılmadığında, siber taarruzlara maruz kalan şirketler, maddi ve manevi çok daha büyük maliyetler ödemek zorunda kalıyor. Global standartlarda DNS güvenliği tahlilleri sunan DNSSense’in (önceki ismiyle Roksit) Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’dan sorumlu Satış Başkanı Hüseyin Erdal, değişen tehdit ekosistemine ait görüşlerini ve 2023 gayelerini paylaştı.

Küresel gerginlikler, dış siyaset değişimleri ve memleketler arası bağlantılar, Avrupa’da bir savaşın yaşandığı 2022’de siber güvenlik trendlerine istikamet verdi. Avrupa Birliği Siber Güvenlik Ajansı ENISA tarafından yayımlanan raporda, jeopolitik değişimlerin siber savaşı da beraberinde getirdiğine dikkat çekilirken, fidye yazılımlarının her ay 10 terabayt bilginin çalınmasına sebep olduğu lisana getirildi. Fidye hücumlarının en kıymetli tehdit ögelerinden biri olmayı sürdürdüğünü vurgulayan rapora nazaran, devlet dayanaklı siber hatalılar ve bilgisayar korsanları Temmuz 2021 – Temmuz 2022 aralığında tehdit aktörleri ortasında öne çıktı.

Küresel standartlarda DNS güvenliği tahlilleri sunan DNSSense’in Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’dan sorumlu Satış Başkanı Hüseyin Erdal, değişen tehdit ekosistemine ait görüşlerini ve DNSSense’in 2023 gayelerini paylaştı.

Bugün savaşın sırf alanda ya da ekonomik ve politik bağlarda görülmediğine dikkat çeken Hüseyin Erdal, “Örneğin geçtiğimiz yıl şubat ayında ünlü hacker topluluğu Anonymous, Rusya’ya karşı bir siber savaş ilan etmişti. Hükümet takviyeli yahut bağımsız hacker kümeleri, memleketler arası bağlantılardan hareketle sistemli ataklar düzenleyebiliyor” dedi.

CIS ülkelerinde DNS güvenliği yatırımları sürat kazanacak

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından güncellenen datalarla yayımlanan Global Siber Güvenlik Endeksi’nde, toplam puan açısından birinci 20 ülke ortasında Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT – CIS) ülkelerinden sadece Rusya’nın olduğu görüldü. Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın bu sıralamada “gelişmekte olan ülkeler” ortasında sayıldığını vurgulayan Hüseyin Erdal, “Hükümetlerin global gelişmelere karşı tavırları, işletmelerin operasyonlarına direkt tesir edebiliyor. Tansiyonların sürdüğü ve globalleşme kavramının hudutlarının yine çizildiği bir dünyada, saydığım ülkelerde de başta DNS güvenliği olmak üzere siber güvenlik yatırımlarının sürat kazanacağını düşünüyoruz” dedi.

DNSSense’in (önceki ismiyle Roksit) Türkiye’nin yanı sıra CIS ülkelerini de öncelikli pazarlarımız ortasında gördüğüne değinen Erdal, “Odaklandığımız ülkeler ortasında Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve öteki CIS ülkeleri öne çıkıyor. 2022’nin ikinci yarısında bu taraftaki yatırımlarımızı hızlandırdık ve CIS bölgesinedeki her ülkede ülke özelinde uzmana arkadaşlarımızın istihdamını gerçekleştirdik. Bu yılın sonuna CIS takımımızı Türkiye grubu haricinde 20 şahsa çıkarmayı hedefliyoruz. Öte yandan Suudi Arabistan’da mahallî bir bilgi merkezi kurarak ülkenin regülasyonlarına tam uyumlu hale geldik. Afrika ve Ortadoğu operasyonlarımızı da genişletiyoruz” diye konuştu.

Partner Programı’yla tesir alanını artırıyor

DNS güvenliği alanındaki tahlilleri daha çok coğrafyada, daha çok işletmeye ulaştırmaya odaklandıklarını söyleyen DNSSense Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’dan sorumlu Satış Başkanı Hüseyin Erdal, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “DNS güvenliğinde uzmanlaşan şirketimiz için 2023’ün değerli başlıklarından biri de güçlü teknoloji sağlayıcılarıyla birlikte kuracağımız partner ağı olacak. Bizimle misal vizyonları paylaşan sağlayıcıların eser portföylerine DNSSense’in uçtan uca DNS güvenliği vaat eden tahlillerini dahil ederek, bu mevzudaki global farkındalığa katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

HTTP, HTTPS, SMTP ve IoT üzere birçok protokol tarafından kullanılan DNS katmanı, hakikat izlendiğinde siber güvenlik zafiyetlerinin tespiti açısından nitelikli bir kaynağa dönüşüyor. DNSSense olarak DNS log tahlili maliyetlerini düşüren DNSEye, DNS kaynaklı ataklara karşı bulut tabanlı muhafaza sağlayan DNSDome ve yapay zeka dayanaklı domain sınıflandırma tahlili Cyber X-Ray’le işletmelerin kurumsal ağlarını iç ve dış tehditlere karşı koruyoruz. Bilhassa kurumsal ağlara yetkili erişebilen ve makus niyetli davranışlarının tespiti bu sebeple sıkıntı olan iç tehditlerin oluşturacağı riskleri bertaraf etmenin yolu DNS güvenliği tahlillerinden geçiyor.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir