Dünyanın en uzun dairesel metro çizgisi: Moskova Big Circle

Giderek daha fazla kentleşen nüfus ve artan ulaşım gereksinimi, metroları öne çıkan ulaşım araçları haline getirdi. Sovyetler Birliği’nin birinci yer altı sistemi olarak 1935’te açılan Moskova Metrosu’na eklenen yeni çizgi, 1 Mart prestijiyle çalışmaya başladı. Dünyanın en uzun dairesel metro çizgisi, kentte yaşayan 1,2 milyon kişiyi yürüme aralığında bir metro istasyonuna kavuşturdu.

Sovyetler Birliği’nin birinci yer altı sistemi olarak 1935’te açılan Moskova Metrosu’na yeni bir sınır eklendi. Kentin kalbindeki dairesel metro sınırı Koltsevaya kapsamındaki trafik sıkışıklığını gidermek ve genel olarak Moskova’daki trafik yoğunluğunu azaltmak emeliyle tasarlanan yeni sınır, 1 Mart 2023 prestijiyle çalışmaya başladı.

En uzun dairesel metro hattı

Koltsevaya Çizgisi, 1950-54 periyodunda inşa edilirken, dünyanın en uzun dairesel metro sınırını temsil eden ve “Big Circle” (Büyük Daire) olarak anılan yeni Bolshaya Koltsevaya Sınırı da rekor müddette inşa edildi. Moskova’daki metro ağını büyütmeyi ve modernize etmeyi hedefleyen yeni sınır, 70 kilometre uzunluğunda ve 31 istasyon ile 3 elektrik deposuna sahip.

Hattın 10 istasyonluk birinci kısmı 2018’de açıldı, 2021’de birkaç kısmı daha devreye alındı. 1 Mart 2023 prestijiyle da topyekun çalışmaya başladı. Moskova nüfusunun %30’unu temsil eden 3,3 milyon bireye konut sahipliği yapan 34 ilçeden geçen sınır, kentte yaşayan 1,2 milyon kişiyi yürüme uzaklığında bir metro istasyonuna kavuşturdu. Semtler ortası yeni ulaşım irtibatları sunarak, günde 45 dakikaya varan vakit tasarrufu sağladı.

47 çizgiyle kontağı var

Özgün mimarisi ve kullanılan ileri mühendislik tahlilleri, yeni dairesel metro çizgisinin kentin altyapısına problemsiz biçimde entegrasyonunu sağladı. Moskova Metrosu’nun tüm mevcut ve muhtemel sınırlarını entegre eden Bolshaya Koltsevaya Hattı’ndan, başka ulaşım araçlarına da geçiş yapılabiliyor. Başka sınırlara 47 temas da dahil olmak üzere, alternatif güzergahlar oluşturularak, yolcuların kent merkezinden aktarma yapmaksızın bir noktadan başkasına gitmesine imkan tanıyor.

Biyometrik ödeme yapılabiliyor

Moskova Metrosu’nun tüm yüksek teknolojili hizmetleri, Bolshaya Koltsevaya Hattı’nın yolcularına da sunuluyor. Metronun biletleme sistemi, itibarlı milletlerarası Ulaşım Biletleme Mükafatları kapsamında 2020 ve 2021 yıllarında iki sefer “dünyanın en akıllısı” seçildi. Çizgideki her turnike seyahat ve banka kartlarını ve her lobideki iki turnike ise biyometrik ödemeleri kabul ediyor.

Big Circle Hattı’nda çalışan trenler, konforları ve teknik donanımlarıyla dikkat çekiyor. Geniş kapıları bulunan trende, vagonlar ortasında geçiş yapılabiliyor. Havayı temizleyen klimalara sahip trende, elektronik aygıtları şarj etmek için USB prizleri sunuluyor. Ekranlar aracılığıyla yolculara bilgi verilirken, geliştirilmiş ses yalıtımı ve günün saatine nazaran renk değiştiren uyarlanabilir aydınlatma sistemleri, yolcuğu konforlu hale getiriyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir