Lamborghini’nin NFT serisinde Türk şirketin imzası var!

Alışverişin online ortama taşınmasıyla eser görselliği, tüketicileri satın almaya ikna etmenin anahtarı olarak konumlandı. Datalar, kaliteli eser fotoğraflarının 4 tüketiciden üçünün satın alma kararını etkilediğini gösteriyor. Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik üzere teknolojiler ise stüdyoda yapılan bir fotoğraf çekiminin çok ötesinde katma bedel sunuyor.

Tüketicilerin giysiden teknolojiye, günlük gereksinimlerden aksesuarlara, pek çok eser için e-ticaret platformlarına yönelmesi, e-ticaretteki markalaşma süreçlerine de taraf verdi. E-ticaret profesyonelleri ve perakendeciler, tesirli ve dengeli bir eser görselliğinin rakiplerden öne geçme konusundaki rolünü fark ederken bilgiler de kaliteli eser fotoğraflarının 4 tüketiciden üçünün satın alma kararını etkilediğini gösterdi. Artırılmış gerçeklik (AR), bilgisayar takviyeli tasarım (CAD), üç boyutlu modelleme ve yapay zeka (AI) üzere teknolojiler de satıcıların gereksinimlerine karşılık verebilen tahlillerde kullanılmaya başlandı. Bu sayede stüdyo fotoğrafçılığı üzere klâsik süreçler, yerini yeni teknolojilere bıraktı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan ARspar Kurucu Ortağı Gürkan Ordueri, “Ürün görselliği güzelleştikçe ve gerçeğe yaklaştıkça, tüketicinin satın alma kararı vermesi kolaylaşıyor. Bugün e-ticaret şirketleri, AI ve AR teknolojileriyle kameraya ve stüdyo çekimlerine gereksinim duymadan kaliteli eser görselleri üretebiliyor” dedi.

Artırılmış gerçeklik %94 daha yüksek dönüşüm oranı getiriyor

Geliştirilen teknoloji, telefonla çekilmiş eser görsellerinin dahi birkaç gün içinde nitelikli, üç boyutlu ve profesyonel stüdyo çekiminden daha kaliteli bir formata kavuşturulmasına aracı oluyor. ARspar’ın AI dayanağıyla eser görseli ve AR tahlilleri sunan bir teknoloji şirketi olduğunu vurgulayan Ordueri, “Snapchat tarafından hazırlanan bir rapor, AR tecrübesinin e-ticarette %94 daha yüksek dönüşüm oranı getirdiğini gösteriyor. E-ticaret şirketleri için alışveriş sepeti terk etme oranlarını düşürmenin iş sürekliliği açısından kritik olduğu bir devirde, dönüşüm oranlarına bu ölçüde tesir eden teknolojilerin değeri her geçen yıl artıyor. ARspar olarak her eser kümesi için profesyonel stüdyo çekimi düzenlemekten çok daha maliyet avantajlı bir seçenek sunuyoruz. Sırf beyaz art planlı eser görsellerinde değil, farklı renk varyasyonlarında sunduğumuz konsept fotoğrafları ve gerçek konut ortamı üzere art planlarda ürettiğimiz lifestyle eser fotoğraflarıyla e-ticaret yapan işletmelerin satışlarına dayanak oluyoruz” diye konuştu.

Dünya devleriyle çalışıyor

Dünyaca ünlü lüks araba üreticisi Lamborghini’ye, mobilya ve dekorasyon şirketi Westwing’e ve süreksiz dövme aygıtı üreticisi Inkbox’a hizmet verdiklerinin altını çizen ARspar Kurucu Ortağı Gürkan Ordueri, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Üç boyutlu ve konsept görselleştirme teknolojileri şimdiye dek yüksek maliyetleri sebebiyle çoğunlukla üst segment markalar tarafından kullanıldı. Ortaklarım Esad Kılıç ve Burhan Kocabıyık’la 2 yıl evvel kurduğumuz ARspar’da, bu teknolojilerin daha çok markaya erişmesi, küçük ve orta ölçekli e-ticaret şirketlerinin de inovasyonun gücünden yararlanabilmeleri için çalışıyoruz. Metaverse’ü konuştuğumuz, toplumsal ticaretin öne çıktığını gördüğümüz, e-ticaretin büyüme alanına dair datalara rastladığımız bu periyotta 3 boyutlu eser görselleri, artırılmış gerçeklik ve konsept görsellerin e-ticarette daha çok rol oynayacağını söyleyebiliriz. Eser görsellerini tek panelden, hiçbir teknik bilgi yahut tecrübe gerekmeden oluşturmaya imkan tanıyan teknolojimizi 2023 prestijiyle daha çok işletmeye ulaştıracağız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir