3 CIO’dan ikisinin 2023 için önceliği siber güvenlik

2023’ün teknoloji yatırımlarında optimizasyon yılı olacağı, şimdiki bir araştırmayla kanıtlandı. Gartner’ın teknoloji başkanlarıyla yürüttüğü araştırma, şirketlerin teknoloji planlarında optimizasyonun önceliklendirildiğini gösterirken, yatırım ajandasının birinci sırasında siber güvenlik yer aldı.

Dijital dönüşüm her işletme için rekabetin ön şartına dönüşürken, şirketlerin teknoloji önderlerinin (CIO) tercihleri de ehemmiyet kazandı. Gartner’ın 81 ülkede faaliyet gösteren şirketlerden 2.200’ü aşkın CIO ile yürüttüğü araştırma, 2023’ün teknoloji yatırımları açısından bir büyüme yılı değil, optimizasyon yılı olacağını ortaya koydu. Her 3 CIO’dan ikisi (%66), 2023’te siber güvenlik yatırımlarını önceliklendireceğini söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Berqnet Genel Müdürü Hakan Hintoğlu, “İş dünyası, son üç yılda süratli bir dijital dönüşüm süreci yaşadı. 2023, bu yatırımların aktifliğinin ölçüldüğü, güzelleştirildiği ve siber güvenlik konusunda bütünsel bir yaklaşımın geliştirildiği bir yıl olacak” dedi.

Kuruluşların %95’i dijital değişim için vizyon geliştirmekte zorlanıyor

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de, kuruluşların %95’inin dijital değişim konusunda vizyon geliştirmekte zorlanması oldu. Global iktisattaki daralmanın idare şuralarını daha temkinli hale getirdiğini lisana getiren Hakan Hintoğlu, “Teknolojinin iş süreçlerinde sürdürülebilir muvaffakiyet yakalamak için kural olduğu herkes tarafından kabul edilse de işletmeler optimizasyona nereden başlanacağı konusunda zorluk yaşıyor” dedi.

Çalışma biçimlerindeki değişimler, tekrar şekillenen jeopolitik istikrarlar ve süratli dijitalleşmeyle çeşitlenen teknolojiler sebebiyle siber güvenliğin tartışmasız bir önceliğe dönüştüğünü vurgulayan Hakan Hintoğlu, “Yönetim konseyleri ve üst seviye yöneticiler, ortak bir siber güvenlik vizyonunda uzlaşmalı. Çünkü siber güvenlik için belirlenen bir strateji, öbür teknoloji yatırımların verimliliğine de tesir ediyor. Üst idarelerin siber güvenlik takımlarıyla birlikte çalışması ve kurum içinde bir risk kültürü oluşturulmasına öncü etmesi çok önemli” tabirlerini kullandı.

“Siber güvenlikte verimlilik, bütünsel bir yaklaşımla sağlanıyor”

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Global Riskler Raporu’nun 2023 edisyonunda “yaygın siber kabahat ve siber güvensizlik” başlığı, bu yıl birinci kere iki ve on yıllık vadelerdeki 10 değerli risk ortasında sayıldı. Yeni teknolojilerin süratli gelişiminin kendi risklerini de beraberinde getirdiğine, her bölümde siber hataların ve işleyişi bozma teşebbüslerinin yaygın hale geleceğine dikkat çekildi. Teknolojilerin toplumların kritik işleyişiyle giderek iç içe geçmesinin iç tehditleri de artırdığı belirtildi.

Gelişen teknolojinin siber hatalıların elindeki imkanları da artırdığına dikkat çeken Berqnet Genel Müdürü Hakan Hintoğlu, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“Son yıllarda çeşitli kanallardan farklı araçlarla yapılan siber taarruzlar, işletmelerin iş sürekliliğini etkileyecek boyuta ulaştı. Artan tehditlerle uğraş etmek için farklı eserlere, güvenlik altyapılarına ve siber güvenlik odaklı insan kaynağına yatırım yapıldı. Bugün geldiğimiz noktada ise verimliliği destekleyecek bütünsel yaklaşımlara muhtaçlık var. Kurumların temel ağ ve güvenlik hizmetlerini tek bir platformda bir ortaya getirerek kolaylıkla yönetilmesine imkan tanıyan SASE (Güvenli Erişim Hizmeti, Secure Access Service Edge) mimarisi bunlardan biri. Berqnet olarak, idare heyetlerinin ve CIO’ların gereksinim duyduğu bütünselliği sağlayan, %100 yerli Ar-Ge’yle geliştirdiğimiz SASE platformunu, Türk Lirasıyla fiyatlandırarak sunuyoruz. Güvenlik duvarı, SD-WAN, Sanal Özel Ağ (VPN), Sıfır İnanç Ağ Erişimi (ZTNA), İnançlı Web Ağ Geçidi ve Tehdit Engelleme tahlillerini bir ortaya getirerek siber güvenliği servis modeline dönüştüren SASE, CIO’ların önceliklendirdiği optimizasyonu sağlayan bir tahlil olarak öne çıkıyor.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir